L É Č I V É     K O Ř E N Í    A   B Y L I N K Y

Anýz celý

Jednoletá rostlina pocházející ze Středomoří a Malé Asie. Pěstuje se na Balkáně, Turecku, Španělsku, Mexiku, ve Středomořských státech, v teplejších oblastech i v Česku. Zralý anýz aromaticky voní a má nasládlou chuť.

V léčebném využití se využívá hlavně nálev. Anýz je prostředkem podporující vykašlávání. Žvýkání semen anýzu zabraňuje páchnutí z úst. Podporuje tvorbu mateřského mléka, do něj se jeho účinky také přenáší. Zvyšuje tvorbu žluče, urychluje trávení a omezuje plynatost. Působí proti střevním katarům, křečím trávícího traktu. 





Citronela

Pochází z tropické jižní Asie. Tato rostlina se pěstuje také v Indii, Africe, Americe a Austrálii. Citronela je víceletou rostlinou objevující se v hustých shlucích a dorůstající až do výšky 2 m. Listy se podobají trávě, jsou dlouhé a špičaté. 

Citronela napomáhá posilovat srdce, krevní plazmu a destičky, funkci močového měchýře, sleziny, žlučníku a lymfatického systému. Podporuje obranyschopnost organismu a díky antioxidančním účinkům zpomaluje stárnutí buněk. 

                                                      

                                          

Estragon

Estragon, botanicky zvaný pelyněk-kozalec, pochází z jižní Sibiře a Střední Asie. Již od středověku je tato rostlina známá po celé Evropě.

Významně podporuje tvorbu žluči, působí mírně močopudně, má vliv na chuť k jídlu a zlepšuje trávení. V lidovém léčitelství je používán na střevní parazity (škrkavky, roupy). 



                                                                                                

Hřebíček

Hřebíčkovec pochází z indonéských ostrovů Moluk. Dnes se pěstuje v Indonésii, na Madagaskaru, Srí Lance, v Tanzánii a Malajsii. Do Evropy se dostal v dobách starověkého Říma po souši přes Alexandrii. Později ostrovy dobyli Portugalci a po nich Holanďané. Svůj monopol střežili až do roku 1772, kdy francouzský úředník dostal sazenice na ostrov Mauritius. Dnes jsou největšími vývozci Madagaskar, ostrovy Zanzibar a Pema.

Hřebíček podporuje metabolismus, chrání žaludek a povzbuzuje chuť k jídlu. Využívá se ve stomatologii, má protizánětlivé účinky.  

                                                                                                

Kardamom

Je téměř dva metry vysoká vytrvalá rostlina z čeledi zázvorovité (Zingiberaceae). Kardamom roste planě v deštných lesích jižní Indie (Kardamomské vrchy). V současné době se pěstuje ve Vietnamu, Tanzánii a Papui-Nové Guinei. Největším vývozcem světa se stala Guatemala. Do Evropy se dostal díky karavanním obchodním stezkám. Z Konstantinopole do Skandinávie ho přinesli Vikingové, kde se těší velké oblibě dodnes.

Semena mají povzbuzující účinky a používají se jako afrodisiakum, údajně je vhodným prostředkem proti nadýmání, bolestí břicha, zvracení a průjmu. 

Kopr špičky

Jednoletá bylina z čeledi miříkovitých (Apiaceae), která tvoří 80-150cm vysoké, duté, větvené lodyhy s listy dělenými do úkrojků, květy jsou žlutozelené, sestavené do větších okolíků. Pochází ze střední Asie.

Plody jsou bohaté na minerální látky, zastavují škytání, podněcují funkci žaludku a střev, zlepšují chuť k jídlu a jsou osvědčené při střevních kolikách. Příznivě působí na funkci žláz prsu a zvyšují tvorbu mateřského mléka. 



                                                                                                                                                                                               

Libeček

Libeček je statná až 2 m vysoká rostlina s mohutným kořenovým systémem a lichospeřenými laločnatými listy z čeledi miříkovité (Apiaceae), která pochází z oblasti Mediteránu. Rostlina je silně aromatická a svou vůní připomíná celer.

Libeček má příznivý účinek při zánětů močových cest, působí jako prevence ledvinových kamenů, napomáhá trávení a zlepšuje krevní oběh. Celkově posiluje organismus. 


 


Muškátový květ

Muškátový květ celý je produkt muškátovníku pravého. Je to tropický strom až 15m vysoký s nápadně lesklými listy, drobnými květy a zajímavými plody. Jsou to jednosemenné kulovité peckovice s okrovou pokožkou, které v době zralosti pukají a odhalují semeno (muškátový ořech), kryté sytě červeným roztřepeným míškem (muškátový květ celý). Stálezelený strom pochází ze souostroví Banda (Moluky) v Indonésii a dožívá se věku až 100let. V 6. století byla obě koření předmětem obchodu s Alexandrií, který zajišťovaly velbloudí karavany. Do Evropy je dovezli pravděpodobně křižáci, později v 18.století portugalští mořeplavci.
Muškátový květ se v kuchyni využívá méně než ořech, protože květ je velmi drahý.

Květ je důležitou farmaceutickou surovinou, upravuje trávení a odstraňuje křeče, působí údajně i jako afrodisiakum. Ve větších dávkách cca. nad 5g však působí toxicky, vyvolává halucinace a psychické poruchy.           

                   

Oregano

Dobromysl je bylina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae) vysoká cca. 30-90cm, pocházející ze Středomoří, která má vystoupavou až vzpřímenou čtyřhranou lodyhu, vejčité zašpičatělé listy dlouhé 1-4cm a červenofialové květy sdružené do hlavicových klasů. Vůně a chuť jsou určeny silicí karvakrolem a thymolem.

Napomáhá při nechutenství, proti střevním parazitům a infekcím, podporuje trávení a stimuluje produkci žluče. Nepoužívat v těhotenství, neboť ve vyšších dávkách může vyvolat potrat. 


Petržel list

Petržel zahradní je dvouletá bylina z čeledi miříkovitých (Apiaceae). Prvním rokem vytváří listovou růžici, druhým rokem vybíhá do květu. Pochází z oblasti Mediteránu, kde ji konzumovali již v antických dobách staří Řekové a Římané, kteří věřili, že petržel dává sílu a chrání před nadměrným pitím vína. Dávali ji proto gladiátorům před začátkem zápasu.

Petržel má vysoký obsah vitamínů, má příznivý vliv při zažívání, podporuje tvorbu moči a odvodňuje organismus. Pomáhá též při nepravidelné menstruaci, čistí krev a mírně snižuje teplotu. Pozor na použití v těhotenství, neboť některé látky ve větším množství jsou toxické.  


Saturejka

Saturejka je jednoletá bylina dorůstající výšky až 50cm. Má tmavě zelené, kopinaté listy, sdružené do páru stojících proti sobě. Tvoří kompaktní keříčky s plstnatou lodyhou. Květy jsou bílé, růžové nebo fialové. Pochází z východní oblasti Mediteránu až po Irán. Dnes se pěstuje v celém Středomoří, střední Evropě, západní Asii a Indii, ale i v jižní Africe a Severní Americe. 

Napomáhá proti plynatosti a střevním katarům, působí jako antiseptikum při onemocnění horních cest dýchacích.           


          


Šalvěj

ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ (Salvia officinalis)
Šalvěj je stálezelená bylina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Dorůstá výšky až 80cm, má šedozelené oválné lehce ochlupené listy. V červenci kvete světlemodrými až fialovými květy. Pochází ze severu Středomoří. Dnes je rozšířená od střední Evropy až po Malou Asii.

Můžeme šalvěj použít i jako čaj či kloktadlo pro svůj antibakteriální účinek v dutině ústní, uplatnění má i při zánětu dásní a paradentóze, čaj napomáhá k odstranění celkové nervozity, zklidní organismus, odstraňuje noční pocení a oživuje krevní oběh.  


Zázvor

Indiáni používali vanilku pro její léčivé a afrodisiakální účinky. V dnešní medicíně se používají výtažky vanilky do povzbuzujících preparátů k úpravě zažívání. 

Zázvor odstraňuje nevolnost a upravuje trávení, uvolňuje žaludeční křeče, používá se při nachlazení a zánětu horních cest dýchacích, snižuje riziko onemocnění kardiovaskulárního systému. 

Asa foetida

Je západoasijská, vytrvalá rostlina, vysoká průměrně 1,5 metru, kvetoucí mnoha drobnými nažloutlími kvítky sestavenými do okolíků. Vzhledově vypadá jako klasická miříkovitá rostlina (fenykl, mrkev, petržel) velkých rozměrů. Neobvyklé druhové jméno čertovo lejno získala po pryskyřici (gummi-resina assa foetida) vytékající z poraněného kořene prosáklého mléčnou tekutinou, která na vzduchu tuhne v hnědou, nepříjemně zapáchající i silně nechutnou hmotu, jež má v tradičních asijských medicínách léčivé účinky.
Používá se proti bolestem hlavy, zmírňuje příznaky hysterie a dalších nervových poruch, vegetativní neurózy a neurastenie. Používá se k léčbě popálenin a různých nehojících se ran, zvyšuje odolnost proti nachlazení a posiluje celkovou imunitu.


Černucha

Je to jednoletá rostlina dorůstající výšky až 60cm se zpeřenými listy a modrobílými květy. Domovem černuchy je Střední východ a jižní Evropa. Tato bylina se pěstuje zejména v Indii, Evropě a v Turecku. Semena černuchy se někdy nesprávně nazývají černý kmín.

Černucha je také významnou léčivou rostlinou islámského světa, její semena se používají například k odstranění bolesti břicha a hlavy. Dobrých výsledků bylo dosaženo při léčbě chorob virových, bakteriálního a plísňového původu a některých nádorových onemocnění. 

 

Fenykl

Pochází z oblasti Mediteránu, pěstuje se rovněž v Číně, Indii a Japonsku, ale i ve Spojených státech, Velké Británii, Německu, Dánsku i na Balkáně. Fenykl dorůstá do výšky až 1,5m, má zpeřené listy a kvete žlutě od července do září.

Fenykl obecný byl používán už starými Římany jako zeštíhlující prostředek, ale také ke zvýšení obranyschopnosti celého organismu. Používá se k uvolnění křečí hladkého svalstva, proti nadýmání a ke zvýšení činnosti střev. Působí dezinfekčně, uvolňuje hleny při zánětech horních cest dýchacích.                                                                         

Chilli 

Všechny druhy chilli pocházejí z jednoho druhu Capsicum tepin, rovněž nazývaného ptačí pepř. Jsou to plody o velikosti hrášku. Původní zemí chilli je Střední a Jižní Amerika. Dnes se tyto rostliny pěstují po celém světě. Plody můžou být kulaté nebo zašpičatělé, červené, zelené i žluté. Společným znakem je větší nebo menší obsah kapsaicinu, provitamínu A a vitamínu C. Pálivost se měří v tzv. Scovillových jednotkách (SHU). Průměrný stupeň pálivosti mletých chilli je stupeň 5-9/10 SHU.

Už indiáni využívali chilli jako jako léčivo, které podporuje krevní oběh a působí antibakteriálně, při větším množství vyvolává pocení. 


Kmín celý

Je dvouletá bylina z čeleni miříkovitých (Apiaceae). V prvním roce se podobá řepě a v druhém roce dorůstá výšky až 1 metr a kvete bílými okolíky. Kmín kořenný patří k nejstarším evropským kořením, které se používalo i v mladší době kamenné. Divoce roste po celé Evropě, severní Africe, přední Asii a Indii.

Kmín výrazně omezuje nadýmání, odstraňuje křeče, usnadňuje trávení a odkašlávání, zvyšuje apetit.  



Koriandr celý

Jednoletá bylina patřící do čeledi miříkovitých (Apiacea). Dorůstá výšky až 1 m a tvoří bílé nebo růžové květy, které jsou seskupeny v okolíky. Pochází ze západní Asie a oblasti Mediteránu. Dnes se pěstuje po celém světě.

Plody koriandru napomáhají zažívání, povzbuzují střevní peristaltiku a uvolňují křeče. Mají příznivý vliv na nervovou soustavu a podporují funkci slinivky.  





Majoránka

Majoránka stejně jako máta pochází z čeledi hluchavkovité (Lamiaceae), má 20-40 cm intenzivně vonící lodyhy, obvejčité listy a drobné růžové květy. Pochází ze Středomoří a západní Asie.

Z majoránky lze připravit i čaj, který lečí poruchy zažívání, podporuje tvorbu žluči a žaludečních šťáv, odstraňuje křeče a celkově zklidní organismus. Dezinfekční koupele z majoránky mají hojivé účinky. 





Muškátový ořech

Muškátový ořech celý je produkt muškátovníku pravého. Je to tropický strom až 15m vysoký s nápadně lesklými listy, drobnými květy a zajímavými plody. Jsou to jednosemenné kulovité peckovice s okrovou pokožkou, které v době zralosti pukají a odhalují semeno (muškátový ořech), kryté sytě červeným roztřepeným míškem (muškátový květ celý). Stálezelený strom pochází ze souostroví Banda (Moluky) v Indonésii a dožívá se věku až 100let. V 6. století byla obě koření předmětem obchodu s Alexandrií, který zajišťovaly velbloudí karavany. Do Evropy je dovezli pravděpodobně křižáci, později v 18.století portugalští mořeplavci.
Muškátový oříšek se v kuchyni využívá více než květ, protože květ je velmi drahý.

Ořech je důležitou farmaceutickou surovinou, upravuje trávení a odstraňuje křeče, působí údajně i jako afrodisiakum. Ve větších dávkách cca. nad 5g však působí toxicky, vyvolává halucinace a psychické poruchy.   


Pažitka

Pažitka pobřežní je vytrvalá bylina z čeledi česnekovitých (Alliaceae). Listy jsou trubkovité, vyrůstající v hustých trsech, květenství jsou kulovitá, složená z malých drobných květů.

V lidovém léčitelsví má pažitka menší význam, avšak její hořčičné silice povzbuzují chuť k jídlu a podporují trávení, má mírně aseptický účinek.  





Pískavice

Pískavice je aromatická rostlina z čeledi bobovitých (Fabaceae), její pravlastí je jihovýchodní Evropa a západní Asie. Je to keříčkovitá bylina asi 50cm vysoká, s trojčetnými listy a žlutými bobovitými květy, plody jsou vícesemenné lusky.

Užívá se při onemocnění horních cest dýchacích, bronchytidě a bolestech v krku jako čaj nebo kloktadlo, upravuje zažívání a omezuje pocení. 

 





Skořice

Ke komerčně nejvýznamnějším druhům skořicovníku patří tyto dva druhy, skořicovník čínský (Cinnamomum casia), kde se kůra získává z větví starších stromů. Je méně aromatická a tmavěji zbarvená a skořicovník ceylonský (Cinnamomum verum), pocházející z Indie, kde se kůra získává z tříletých výhonů. Oba druhy jsou tropické dřeviny z čeledi vavřínovitých (Lauraceae). Skořice pochází z Cejlonu. Dnes se pěstuje na plantážích v malých keříčkách v Indii, Indonesii, Číně a Vietnamu.

Skořice odstraňuje křeče, upravuje trávení a zvyšuje apetit. Olej z kůry skořicovníku působí antisepticky, prohřívá a prokrvuje celý organismus, povzbuzuje srdce a krevní oběh.  

  

Tymián celý

Tymián je malý víceletý stálezelený polokeř, dorůstající výšky až 40cm. Patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Listy jsou malé, šedozelené barvy, květy narůžovělé až fialové. Pochází z oblasti Středozemního moře. Dnes se pěstuje všude v mírných klimatických podmínkách.

V lidovém léčitelství bývá tymián doporučován k léčbě horních cest dýchacích, rozpouští hlen a uvolňuje křeče. Jsou mu též připisovány účinky ke snížení tělesné teploty, zklidnění organismu a účinky dezinfekční. Přináší úlevu při astmatu a bolestech v krku.  

Cibule bílá

Pochází ze západní Asie, Iránu, Pakistánu a Afganistánu. Staří Sumerové ji pěstovali 4 000let před naším letopočtem.

Cibule je výživná, dodává minerály, všeobecně stimuluje a podporuje činnost žláz. Je známá svými antibiotickými účinky. V lidovém léčitelství se smíchá rozetřená s cukrem či medem a užívá se k léčbě rýmy a kašle. 








Česnek

Česnek je jedno z nejrozšířenějších koření světa. Patří mezi vytrvalé rostliny z čeledi česnekovitých (Alliaceae). Používá se po celé Evropě, Asii a Americe pro své nezaměnitelné aroma. Pravděpodobný původ česneku je střední nebo západní Asie.

Česnek je významnou léčivou rostlinou. Napomáhá při snížení krevního tlaku, proti nachlazení, k podpoře trávení a regulaci hladiny cholesterolu. Obsahuje látky s antibiotickými účinky. 

    

                                                                                                

Hořčice bílá

Pochází z oblasti Středozemního moře, dnes se pěstuje po celé Evropě, především ve Francii a Německu, ale i v Severní Americe, Indii a Číně. Semena pocházejí z jednoleté rostliny až 1m vysoké. Sklízí se krátce před dozráním a následně se zrno suší.

Hořčičná semínka jsou důležitou farmaceutickou surovinou, užívají se převážně zevně, ve formě náplastí či obkladů, v případě revmatismu, ischiasu, dny nebo při zápalu plic.                                                                                                                                                                                                                                                                        

Jalovec

Tento strom nebo keř pochází z čeledi cypřišovité, vyznačuje se krátkými ostře pichlavými jehlicovitými listy šedozelené barvy. Plody dozrávají druhým až třetím rokem. Je rozšířen v Evropě a částečně i v Asii.

Plody jalovce se používaly v lidovém léčitelství jako účinné antiseptikum a diuretikum pro močové cesty (urologický čaj), napomáhají trávení a zabraňuje nadýmání.  




                                                                                                 

Kmín římský celý

Římský kmín nebo-li cumin je bylina, která patří do čeledi miříkovitých (Apiaceae), pochází z oblasti Mediteránu. Hlavní dovozci do Evropy jsou státy severní Afriky a střední Indie. Velkým pěstitelem je též Mexiko.

Upravuje trávení a napomáhá při chorobách žlučníku, žaludku a střev, zmírňuje úporný kašel, má stimulující a tonizační účinky. 





Kurkuma

Kurkuma je rostlina pěstovaná již více než 2000let. Patří do čeledi zázvorovitých (Zingiberaceae). Dorůstá výšky 1-2,5m, má velké široké listy a bílé květy podobné liliím, žlutohnědý oddenek připomíná zázvor. Po sklizni se kořen spaří a následně usuší.
Kurkuma, nebo-li indický šafrán, žlutý zázvor. 

Má blahodárné účinky na trávení tučných jídel, stimuluje funkci žlučníku a jater, má protizánětlivé, antibiotické a dezinfekční účinky. Je velmi silným antioxidantem. Aktuálně se zkoumá její účinnost proti některým druhům rakoviny např. prostaty, je též považována za prevenci mozkové mrtvice. 


Medvědí česnek

Medvědí česnek (cikánský pórek, divoký česnek, lesní česnek) vděčí za své jméno starým Germánům, kteří věřili, že medvěd dokáže svou sílu přenášet na některé rostliny, které když člověk sní, tak nabyde zvířecích sil. Patří do čeledi česnekovité (Alliaceae). Roste v lesích na vlhkých a stinných na humus bohatých lokalitách, kde vytváří kompaktní porost silného česnekového aroma. Pochází ze střední nebo západní Asie.

Česnek napomáhá ke snížení krevního tlaku, obsahuje látky s antibiotickým účinkem, pomáhá k regulaci hladiny cholesterolu, používá se při nachlazení a podporuje trávení. 


Nové koření

Jsou to plody středoamerického stromu druhu Pimenta dioica, který je botanicky příbuzný s hřebíčkovcem či myrtou. Tato tropická dřevina je 5-15m vysoká, s lesklými listy a bílými květy, sestavené v řídká květenství. Pochází ze Střední Ameriky a ze západoindických ostrovů. Nejkvalitnější nové koření pochází z Jamajky.

Nové koření má široké využití v likérnictví (benediktinka či chartreuska) a kosmetice.
Pimentový olej mírní koliky a nadýmání, rozdrcená a uvařená semena zabalená do plátna přiložená na citlivé místo zmírňují revmatismus. 








Pepř sečuánský 

Nazývá se také japonský pepř, čínský pepř nebo anýzový pepř. Je to keř z čeledi routovitých (Rutaceae). Má lichozpeřené listy, které jsou hustě prostoupeny siličními nádržkami a příjemně voní. Pochází z Asie, ale některé druhy se vyskytují i v Africe a Americe. U nás je dostupný sečuánský pepř z Číny a Vietnamu.
 V Číně se opraženým drceným sečuánským pepřem koření zelený čaj.
Zvyšuje chuť k jídlu, podporuje trávení a zamezuje nadýmání a křečím. Používá se jako diuretikum a lokální anestetikum. 


Rozmarýn celý

Rozmarýn lékařský je stálezelená trvalka z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae), vysoká až 1,5m. Má modrozelené listy vonící po pryskyřici. Kvete malými fialově zbarvenými květy. Pochází ze Středomoří, kde i dnes roste divoce. V současné době se převážně pěstuje ve Španělsku, Francii, Americe a severní Africe.

Užívá se při žaludeční nevolnosti, při kolikách, křečích a žlučníkových problémech. Rozmarýn zklidní organismus a příznivě působí na krevní oběh. Má dobré insekticidní a dezinfekční účinky.  




Šafrán

Šafrán jsou sušené blizny šafránu setého, který kvete od září do října fialovými květy. Během šestidenní doby květu se ručně odstřihávají blizny, které se později suší, přičemž ztrácejí 80% své hmotnosti. Na 500g šafránového koření je potřeba 300 000 až 400 000 tisíc blizen. To vysvětluje proč je šafrán nejdražší koření světa.
V lidovém léčitelství se údajně rozpuštěný ve vodě používal proti výtokům z očí a uší, a jako afrodiziakum. Pro těhotné ženy mohou být terapeutické účinky šafránu nebezpečné, ve větším množství má narkotizující účinek a nad 10g může být dávka i smrtelná. 



Vanilka

Vanilkové tobolky jsou plody tropické popínavé liany z čeledi vstavačovitých (Orchidaceae). Vystoupavá až několik metrů dlouhá lodyha má vzdušné kořeny, kterými se poutá k opoře. Má dužnaté, vejčité listy a velké krémové květy. Pochází z jižního Mexika. Dnes se pěstuje také na Madagaskaru, Réunionu a Komorách. Dávno před tím, než si Mexiko podrobili Španělé, přidávali staří Aztékové vanilku do horké čokolády a kakaa.

Indiáni používali vanilku pro její léčivé a afrodisiakální účinky. V dnešní medicíně se používají výtažky vanilky do povzbuzujících preparátů k úpravě zažívání.