JEDNODRUHOVÉ KOŘENÍ

Anýz celý

Použití: Jednoletá rostlina aromatické vůně s nasládlou chutí, používá se při nakládání ovoce a zeleniny, na některé druhy pečiva, v indické kuchyni do masitých pokrmů. Špetka anýzu je vhodná k žampiónům či rybám. Vyrábějí se z něj likéry, je součástí čajů.

Popis: ANÝZ CELÝ (Pimpinella anisum) Jednoletá rostlina pocházející ze Středomoří a Malé Asie. Pěstuje se na Balkáně, Turecku, Španělsku, Mexiku, ve Středomořských státech, v teplejších oblastech i v Česku

Země původu: Egypt


Badyán celý hvězdičky

Použití: Koření do svařených vín a punčů

Popis: BADYÁN CELÝ (Illicium verum) Badyán se používá hlavně v čínské a vietnamské kuchyni. V Evropě je znám koncem 16.století. Používá se do jablečných a hruškových kompotů, k výrobě likérů, k dochucení ryb, mořských plodů. Celé hvězdičky se využívají k dochucení punčů, svařených vín, sirupů z tropického ovoce. Oblíbené i jako dekorační koření.

Země původu: Indie


Bobkový list celý tříděný

Použití: Velmi rozšířené koření, které pochází z keře se stále zelenými listy-vavřínu

Popis: BOBKOVÝ LIST CELÝ (Laurus nobilis) Bobkový list se využívá ve vývarech, polévkách a omáčkách, při nakládání okurek a hub.  Hodí se k čočce, fazolím a rajčatům, zejména k dochucení rajské omáčky. Dobře se kombinuje s česnekem, jalovcem, majoránkou, petrželí, tymiánem a saturejkou.

Země původu: Turecko

Cibule plátky restovaná

Použití: Tepelně upravená plátková cibule. Charakteristická výborná vůně a chuť

Složení: Cibule, olej, pšeničná mouka, sůl (1%). Obsahuje lepek.

Popis: CIBULE PLÁTKOVÁ RESTOVANÁ (Allium cepa) Používá se jako základ mnoha omáček, gulášů, polévek, aj. Tepelným zpracováním se chuť cibule změní do sladka.

Země původu: Indie 


Citronová kůra drcená

Použití: Sušená kůra citronu (plodu citroníku limonového)

Popis: CITRONOVÁ KŮRA (Citrus limon) Citronová kůra se používá k výrobě sladkého pečiva, kyseliny citronové, různých koncentrátů a džusů. Hodí se k dochucení pokrmů z ryb a darů moře, k úpravě drůbežího masa a přidává se do různých omáček a paštik. Slouží k aromatizování likérů a cukrářských výrobků.

Země původu: Španělsko      

Estragon

Použití: Středomořské koření s jemnou fenyklovou vůní a slabě pryskyřičným podtónem

Popis: FENYKL CELÝ (Foeniculum vulgare) Fenyklem se dochucují pokrmy z drůbežího masa a ryb, polévky a omáčky, přidává se do chleba a slaného pečiva.                                          

Země původu: Egypt  


Hořčice bílá

Použití: Důležitá surovina při konzervaci hub a zeleniny

Popis: HOŘČICE BÍLÁ CELÁ (Sinapis alba) Semena se používají při nakládání hub a zeleniny, marinování ryb a k přípravě některých druhů omáček. 

Země původu: Česká republika





Chilli mleté HABANĚRO

Použití: Extra pálivé chilli mleté

Popis: CHILLI MLETÉ odr. HABANĚRO

Země původu: Mexiko






Chilli papričky celé odr. Brid ́s Eye

Použití: K přiostření gulášů a omáček

Popis: CHILLI PAPRIČKY CELÉ (Capsicum frutescens) ODRŮDA: Bird´s Eye Chilli papričky se používá k přiostření mnoha druhů omáček, gulášů, polévek a ostatních pikantních pokrmů kuchyně celého světa.

Země původu: Čína 

                                 




                                     

Kardamom mletý

Použití: Zvýrazňuje sladkou ostře pikantní chuť

Popis: KARDAMOM MLETÝ (Elettaria cardamomum) Zvýrazňuje sladkou i ostře pikantní chuť, tvoří jednu z hlavních složek mnoha směsí, používá se do cukrovinek, sladkého pečiva, pudinků a zmrzlin (kulfi). Rozmělněnými tobolkami se ochucuje rýže, dušené a vařené pokrmy, hodí se do pečených jablek, mírně povařených hrušek a ovocných salátů.

Země původu: Guatemala  



Kayenský pepř 

Použití: Velmi ostrá odrůda chilli papriček

Popis: CAYENSKÝ PEPŘ (Capsicum frutescens)

Cayenský pepř je odrůda velmi ostrých chilli papriček, které se používají k přiostření mnoho druhů omáček, gulášů, polévek a ostatních pikantních pokrmů kuchyně celého světa.

Země původu: Brazílie                                                        

Kmín mletý

Použití: Bylina s nepostradatelnou typickou vůní

Popis: KMÍN MLETÝ (Carum carvi) 

Používá se do brambor, zelí, hub, při přípravě vepřové pečeně, do omáček a polévek, k ochucení slaného pečiva a sýrů. Kmínová silice slouží k výrobě některých likérů (Kmínka).

Země původu: Česká republika                             

Kopr sušené špičky excluziv

Použití: Sušené špičky kopru vonného

Popis: KOPR VONNÝ (Anethum graveolens) V kuchyni má všestranné využití při konzervaci okurek, zelí, cibule, do polévek a omáček, vaječných a bramborových jídel, do zeleninových salátů, dresingů a majonéz. Koprová silice se používá při výrobě likérů.                                       

Země původu: Česká republika (oblast Bohušovic a Litoměřic)




Koriandr mletý

Použití: Do uzenin, na maso i ryby

Popis: KORIANDR MLETÝ (Coriandrum sativum) 

Je vhodný na drůbeží maso, ryby a mořské dary, do polévek a omáček, do luštěnin a na zeleninu. Využívá se v pekařském a likérnickém průmyslu.

Země původu: Česká republika (podhůří Orlických hor)                                                               

Majoránka

Použití: Neodmyslitelné koření mnoha kuchyní

Popis: MAJORÁNKA DRHNUTÁ (Majorana hortensis) Je neodmyslitelnou surovinou v italské kuchyni do omáček, těstovin, na pizzu a pečenou zeleninu. V Řecku se používá do pokrmů souvlaki, pečených ryb a řeckých salátů. U nás se používá k dochucení bramborové a hrachové polévky, do gulášů a omáček, tradičních českých bramboráků, do selských omelet, luštěnin, obilovin. Využívá se v masném průmyslu k dochucení salámů a uzenin.

Země původu: Egypt  

Muškátový ořech celý

Použití: Jádro semen plodů muškátovníku pravého

Popis: MUŠKÁTOVÝ OŘECH CELÝ (Myristica fragranc)

Muškátový oříšek se v kuchyni využívá více než květ, protože květ je velmi drahý. Oba se používají v malém množství k dochucování pečiva, ovocných dezertů, koláčů, pudinků, džemů, ale i do dušených pokrmů, vaječných a sýrových jídel, do nádivek, polévek a omáček, můžeme dochutit i pečené maso. 

Země původu: Grenada

Nové koření mleté

Použití: Mletý plod středoamerického stromu Pimenta dioica

Popis: NOVÉ KOŘENÍ MLETÉ (Pimenta dioica) 

Používá se při nakládání různých druhů potravin, do vývarů, polévek, marinád na ryby, korýše a jiné mořské dary, ale i na hovězí a zvěřinové maso, do omáček, zeleninových a rýžových pokrmů.

Země původu: Mexiko                                                                                               



Paprika maďarská - ostrá

Použití: Ostrá paprika vysoké kvality

Popis: PAPRIKA OSTRÁ ASTA 140 MAĎARSKÁ (Capsicum anum)

Mletá paprika dodává pokrmům nejen lahodnou chuť, ale i krásnou sytě červenou barvu. V maďarské kuchyni paprika představuje převládající koření, je základem gulášů, omáček, perkeltů, dodává chuť pokrmům z rýže, brambor a mnoha zeleninových jídel, ale i do vaječných pokrmů a studené kuchyně. Vhodná k rybám a darům moře.

Země původu: Maďarsko, (oblast Szeged a Kalocsa)

                                                                                             

Pažitka

Použití: Řezané listy vhodné do polévek, salátů, omáček , ale i k masu a rybám

Popis: PAŽITKA ŘEZANÁ (Allium schoenoprasum)

Používá se do polévek, omáček, k masu i rybám, do pomazánek, majonéz a sýrů, vaječných, zeleninových a houbových pokrmů. Je součástí omáček, jako například remulád či ravigot. 

Země původu: Polsko


Pepř bílý mletý

Použití: Na drůbež, ryby a do salátů

Popis: PEPŘ BÍLÝ MLETÝ (Piper nigrum)

Tento druh pepře je pálivý a ostrý, používá se do polévek, omáček, grilovanému, rožněnému a pečenému masu, do minutek, mletého masa a zvěřiny.

Země původu: Indonésie 


Pepř růžový

Použití: Na ryby, drůbež i ke zvěřině

Popis: PEPŘ RŮŽOVÝ CELÝ (Schinus terebinthifolius)

Pepř růžový je vhodný zejména na ryby, drůbež, ale hodí se i ke zvěřině, přidává se do omáček, šťáv a dresingů.
Růžový pepř používejte jen v malém množství. 

Země původu: Brazílie 



Pepř zelený celý v nálevu

Použití: Do pepřových omáček, na kotlety a krkovice

Složení: Pepř zelený celý, solný roztok 12-16%, kyselina octová 0,6%.

Popis: PEPŘ ZELENÝ CELÝ (Piper nigrum)

Zelený pepř je měkký a silně aromatický, proto se přidává do paštik, uzenin, marinád, dresingů, pomazánek, na steaky, bifteky, rožněné a pečené maso, do mletých mas a zeleninových pokrmů. Netradiční chuť vytváří ve sladkých pokrmech, např. jahody se zeleným pepřem nebo pepřová čokoláda.

Země původu: Indonésie  


Rozmarýn celý řezaný 

Použití: Listy dřevnaté trvalky k ochucení skopového a králičího masa.

Popis: ROZMARÝN LÉKAŘSKÝ (Rosmarinus officinalic)

Rozmarýn si zachovává svou vůni i po dlouhém vaření, využívá se k rybám a darům moře, výtečně ochutí dušené či pečené skopové, králičí a drůbeží maso, hodí se k dušené zelenině, bramborovým pokrmům, ale i k dochucení omáček a šťáv k rožněnému a grilovanému masu. Je součástí mnoha kořenících směsí (paela, gyros, kebab, barbecue aj.).

Země původu:  Španělsko

Rozmarýn mletý

Použití: Mleté listy dřevnaté trvalky k ochucení skopového a králičího masa.

Popis: ROZMARÝN LÉKAŘSKÝ (Rosmarinus officinalic)

Rozmarýn si zachovává svou vůni i po dlouhém vaření, využívá se k rybám a darům moře, výtečně ochutí dušené či pečené skopové, králičí a drůbeží maso, hodí se k dušené zelenině, bramborovým pokrmům, ale i k dochucení omáček a šťáv k rožněnému a grilovanému masu. Je součástí mnoha kořenících směsí (paela, gyros, kebab, barbecue aj.).

Země původu: Španělsko 

Skořice mletá Cejlonská

Použití: Nejkvalitnější pravá mletá skořice ze Srí Lanky

Popis: SKOŘICE MLETÁ PRAVÁ CEJLONSKÁ Skořice ALBA z Cejlonu je nejkvalitnější skořicí na světě. Má velmi intenzivní sladkou chuť a vůni. Poznáte ji jednoduše tak, že ji prostě přímo ochutnáte. Zaručeně na první dobrou poznáte rozdíl mezi Cejlonskou skořicí a její kolegyni skořici Cassia, která je levná a daleko méně kvalitní. Skořice je vhodná snad do všech druhů sladkých pokrmů - do snídaňových cereálií, jogurtu, pečiva, bábovek, koláčů, muffinů, ovoce a sladkých nápojů je velmi chutná. Jablka a skořice jsou jako ořechy a med - výborně se k sobě hodí. Tedy kdykoliv pečete s jablky, nezapomeňte, vedle hrozinek, přidat i poctivou dávku skořice. Vůně je nepopsatelná. 

Země původu: Srí Lanka 

Šalvěj drcená

Použití: Do nádivek, paštik, k vepřovému masu, huse či kachně

Popis: ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ (Salvia officinalis)

Šalvěj napomáhá trávení tučných pokrmů vepřového masa, hus, jater a kachen, používá se do paštik, nádivek a marinád, je vhodná k rybám, k telecímu a skopovému masu, do mletých mas a klobás. Ze šalvěje se též vyrábí máslo a ocet. 

Země původu: Česká republika


Vanilka 18 - 19 cm (1ks)

Použití: Vanilkové tobolky jsou plody popínavé tropické rostliny (Vanilla planifolia). 

Popis: VANILKA LUSK 18-19cm (Vanilla planifolia)

Dnes se vanilka používá především k aromatizaci mléčných výrobků, zmrzliny, pudinků, smetany, čokolády, likérů, krémů a nejrůznějších cukrovinek, ale třeba i k ovonění tabáku. 

Země původu: Madagaskar

Anýz mletý

Použití: Jednoletá rostlina aromatické vůně s nasládlou chutí, používá se při nakládání ovoce a zeleniny, na některé druhy pečiva, v indické kuchyni do masitých pokrmů. 

Popis: ANÝZ CELÝ (Pimpinella anisum)        V léčebném využití se využívá hlavně nálev. Anýz je prostředkem podporující vykašlávání. Podporuje tvorbu mateřského mléka, do něj se jeho účinky také přenáší. Zvyšuje tvorbu žluče, urychluje trávení a omezuje plynatost. Působí proti střevním katarům, křečím trávícího traktu.

Země původu: Egypt 


Badyán mletý

Použití: Koření do hruškových a jablečných kompotů, povidel, do pečiva a perníků

Popis: BADYÁN CELÝ (Illicium verum)  Badyán se používá hlavně v čínské a vietnamské kuchyni. V Evropě je znám koncem 16.století. Používá se do jablečných a hruškových kompotů, k výrobě likérů, k dochucení ryb, mořských plodů. Celé hvězdičky se využívají k dochucení punčů, svařených vín, sirupů z tropického ovoce. 

Země původu: Indi


Bobkový list mletý

Použití: Velmi rozšířené koření, které pochází z keře se stále zelenými listy-vavřínu

Popis: BOBKOVÝ LIST CELÝ (Laurus nobilis) Bobkový list se využívá ve vývarech, polévkách a omáčkách, při nakládání okurek a hub. Hodí se k čočce, fazolím a rajčatům, zejména k dochucení rajské omáčky. Dobře se kombinuje s česnekem, jalovcem, majoránkou, petrželí, tymiánem a saturejkou.

Země původu: Turecko

Citronela mletá

Použití: Silně aromatická bylina, chutná podobně jako citron s nádechem růžové vůně, vhodná k úpravě ryb

Popis: CITRONELA - CITRONOVÁ TRÁVA  (Cymbopogon citratus) Používá se zejména ve vietnamské, thajské a indonéské kuchyni. Přidává se do polévek, dušených drůbežích a rybích pokrmů. Doporučujeme i do kari pokrmů a zapékaných jídel. Z citronely získáte čaj s citronovou chutí.

Země původu: Albánie

Česnek granulovaný

Použití: ČESNEK GRANULOVANÝ G1 (Allium sativum)

Popis: Jako koření se využívá hlávka česneku (cibule složená z několika částí - stroužků). Výborně se hodí do pomazánek, salátů, pokrmů z masa a zeleniny, luštěnin, obilovin a hub, ochucují se jím bylinné octy a oleje.

Země původu: Čína 

                                                                                           

Fenykl celý

Použití: Středomořské koření s jemnou fenyklovou vůní a slabě pryskyřičným podtónem

Popis: FENYKL CELÝ (Foeniculum vulgare) Fenyklem se dochucují pokrmy z drůbežího masa a ryb, polévky a omáčky, přidává se do chleba a slaného pečiva. Využívá se také v parfumérii, kosmetice a likérnictví.

Země původu: Egypt  


Hřebíček celý

Použití: Usušený aromatický plod hřebíčkovce vonného

Popis: HŘEBÍČEK CELÝ (Syzygium aromaticum) Oblíbené koření, které se přidává do směsí k dochucení svařených vín a punčů, do sladkých jídel a pikantních chuťovek, dezertů, sirupů a zavařenin. Je vhodný k úpravě rýže, zeleniny i masa. V Čechách se kombinuje se skořicí, v Holandsku se přidává do sýrů, v Anglii do jablečných koláčů a v Německu se přidává do některých druhů chleba. 

Země původu: Čína    

Chilli drcené se semínky

Použití: Do všech ostrých pokrmů, omáček, gulášů, polévek, mletých mas a masových směsí.

Popis: CHILLI VLOČKY ČERVENÉ SE SEMENY JEMNĚ DRCENÉ (Capsicum frutescens). Drcené chilli se používá k přiostření mnoha druhů omáček, gulášů, polévek a ostatních pikantních pokrmů kuchyně celého světa.

Země původu: Indie                                         

Jalovec celý černý

Použití: Neodmyslitelný plod k úpravě zvěřiny

Popis: JALOVEC CELÝ ČERNÝ (Juniperus communis fructus tot.) Plody jalovce jsou vhodné k přípravě jídel z divočiny a zvěřiny, k nakládání masa před uzením, k přípravě tmavých omáček. Také se používá k ochucování ginu a jiných alkoholických likérů, nebo ho přidávají do marinád pro nakládané hovězí a losí maso. Je dobrý s jablky, hovězím a vepřovým masem i husou. Dobře se kombinuje s bobkovým listem, kmínem, saturejkou a tymiánem.

Země původu: Pakistán 

Kardamom celý

Použití: Zvýrazňuje sladkou i ostře pikantní chuť

Popis: KARDAMOM SEMÍNKA CELÁ (Elettaria cardamomum) Zvýrazňuje sladkou i ostře pikantní chuť, tvoří jednu z hlavních složek mnoha směsí, používá se do cukrovinek, sladkého pečiva, pudinků a zmrzlin (kulfi). Rozmělněnými tobolkami se ochucuje rýže, dušené a vařené pokrmy, hodí se do pečených jablek, mírně povařených hrušek a ovocných salátů. 

Země původu: Guatemala



Kmín celý

Použití: Bylina s nepostradatelnou typickou vůní

Popis: KMÍN CELÝ (Carum carvi) 

Používá se do brambor, zelí, hub, při přípravě vepřové pečeně, do omáček a polévek, k ochucení slaného pečiva a sýrů. Kmínová silice slouží k výrobě některých likérů (Kmínka). 

Země původu: Česká republika   

                                 

Kmín římský celý

Použití: Cumin je výrazně aromatická bylina

Popis: KMÍN ŘÍMSKÝ CELÝ (Cuminum cyminumi) Používá se převážně v indické a mexické kuchyni skoro do všech pokrmů. Přidává se do zeleninových, luštěninových a rýžových pokrmů, ochutí dušená jídla a polévky. Používá se při nakládání zeleniny, uzenin a sýrů, vhodný i do zelí.   

Země původu: Indie                                                   

Koriandr celý

Použití: Má nasládlou chuť a citronové aroma

Popis: KORIANDR CELÝ (Coriandrum sativum)

Je vhodný na drůbeží maso, ryby a mořské dary, do polévek a omáček, do luštěnin a na zeleninu. Využívá se v pekařském a likérnickém průmyslu.

Země původu: Česká republika (podhůří Orlických hor)




Kurkuma

Použití: Nejen koření, ale i významný antioxidant

Popis: KURKUMA (Curcuma longa) Kurkuma, nebo-li indický šafrán, žlutý zázvor, se používá jako barvivo, je součástí mnoha směsí a tekutých dochucovadel, vhodná do pikantních omáček, ale i k masu a zelenině. Přidává se při výrobě hořčic a dresingů.

Země původu: Indie                                                    

Medvědí česnek

Použití: Divoce rostoucí bylina příbuzná s česnekem , pažitkou a cibulí

Popis: MEDVĚDÍ ČESNEK (Allium ursinum) používá se do pokrmů z masa a ryb, dušené nebo grilované zeleniny a hub, výborně dochutí polévky a omáčky, do zapečených těstovin a brambor, selských omelet, ale i na vařenou či fritovanou přílohu k minutkám.

Země původu: Chorvatsko

Země původu: Egypt     

                                                                                                

Muškátový ořech mletý

Použití: Silně aromatické koření k dochucení pečiva, sladkostí a omáček

Popis: MUŠKÁTOVÝ OŘECH MLETÝ (Myristica fragrans) 

Muškátový oříšek se v kuchyni využívá více než květ, protože květ je velmi drahý. Oba se používají v malém množství k dochucování pečiva, ovocných dezertů, koláčů, pudinků, džemů, ale i do dušených pokrmů, vaječných a sýrových jídel, do nádivek, polévek a omáček, můžeme dochutit i pečené maso.

Země původu: Indonésie

Oregano

Použití: Nepostradatelná bylina v italské a řecké kuchyni

Popis: OREGANO (Origanum vulgare)

Oregano je nepostradatelná bylina v italské a řecké kuchyni, používá se na pizzu, do těstovin a omáček, do bylinných octů, olejů a na saláty. Vhodné k úpravě ryb, telecího či skopového masa, do vaječných a houbových jídel.


Země původu: Turecko



Paprika maďarská - sladká

Použití: Maďarsko, (oblast Szeged a Kalocsa) Nejkvalitnější paprika, která se používá k dobarvení omáček, do studené kuchyně a pomazánek

Popis: PAPRIKA SLADKÁ ASTA 180 MAĎARSKÁ (Capsicum anum)

Mletá paprika dodává pokrmům nejen lahodnou chuť, ale i krásnou sytě červenou barvu. V maďarské kuchyni paprika představuje převládající koření, je základem gulášů, omáček, perkeltů, dodává chuť pokrmům z rýže, brambor a mnoha zeleninových jídel, ale i do vaječných pokrmů a studené kuchyně. Vhodná k rybám a darům moře. 

Země původu: Maďarsko, (oblast Szeged a Kalocsa)

Pepř 4 barevný celý

Použití: Směs pepřů do mlýnků

Popis: PEPŘ 4-BAREVNÝ CELÝ

Jsou to plody pepřovníku černého (Piper niger), kam patří pepř bílý, černý a zelený a brazilského pepřovníku (Schinus terebinthifolius), jehož plody jsou růžové.
Smícháním těchto plodů vzniká nejpoužívanější směs pepřů určená do mlýnků, omáček a polévek, k přípravě bifteků, grilovaného, rožněného a pečeného masa a k běžnému dochucení mnoha pokrmů.

Pepř černý celý

Použití: Fermetovaný plod pepřovníku černého

Popis: PEPŘ ČERNÝ CELÝ (Piper nigrum)

Tento druh pepře je pálivý a ostrý, používá se do polévek, omáček, grilovanému, rožněnému a pečenému masu, do minutek, mletého masa a zvěřiny. 

Země původu: Vietnam  

Pepř sečuánský celý

Použití: Do minutek čínské kuchyně

Popis: PEPŘ SEČUÁNSKÝ CELÝ (Zanthoxylum piperitum) Využívá se především v asijské kuchyni do minutek z kuřecího a vepřového masa pro svou nepálivou pepřovou chuť. V Číně se opraženým drceným sečuánským pepřem koření zelený čaj. Zvyšuje chuť k jídlu, podporuje trávení a zamezuje nadýmání a křečím. Používá se jako diuretikum a lokální anestetikum. 

Země původu: Čína                             

Rajčatové floky 

Použití: Dochucení pizzy a těstovin

Popis: RAJČE JEDLÉ (Lycopersicon esculentum)

Země původu: Čína 









Petrželová nať exclusive

Použití: Sušená nať petržele zahradní z oblasti Litoměřicka

Popis: PETŽEL ZAHRADNÍ NAŤ (Petroselinum crispum)


V kuchyni má všestranné využití, přidává se do polévek a omáček, do pomazánek, bylinkových másel, na vařené a fritované přílohy jako dekorace, při výrobě studených mís, jednohubek a chlebíčků, do salátů a zeleninových pokrmů.

Země původu: Česká republika (oblast Bohušovic a Litoměřic) 


Skořice celá

Použití: Tradičně srolovaná kůra skořicovníku

Popis: SKOŘICE CELÁ 8cm (Cinnamomum cassia)

V evropské kuchyni je skořice využívána především k dochucení a ovonění sladkých pokrmů, dortů a moučníků, používá se do svařených vín a punčů, přidává se do kompotů, kečupů a k dochucení tradiční rajské omáčky. V asijské kuchyni má mnohem širší využití, přidává se do mnoha kořenících směsí, ale i do luštěnin, obilovin a pokrmů ze zeleniny.

Země původu: Indonésie

Skořice mletá

Použití: Do jablečných náplní a moučníků

Popis: SKOŘICE MLETÁ (Cinnamomum cassia)

V evropské kuchyni je skořice využívána především k dochucení a ovonění sladkých pokrmů, dortů a moučníků, používá se do svařených vín a punčů, přidává se do kompotů, kečupů a k dochucení tradiční rajské omáčky. V asijské kuchyni má mnohem širší využití, přidává se do mnoha kořenících směsí, ale i do luštěnin, obilovin a pokrmů ze zeleniny.

Země původu: Indonésie





Tymián celý

Použití: Do zvěřinových pokrmů a tučných mas

Popis: TYMIÁN OBECNÝ (Thymus vulgaris) Tymián je základní bylinou evropských kuchyní, na rozdíl od ostatních bylinek vydrží dlouhé vaření. Používá se k přípravě zvěřiny a drůbeže, do nádivek, polévek a omáček (tradiční česká svíčková), v dušených pokrmech s kombinací piva a červeného vína, do paštik, klobás a mletých mas.

Země původu: Polsko

Zázvor mletý

Použití: Mletý zázvorový kořen (oddenek)

Popis: ZÁZVOROVNÍK LÉKAŘSKÝ (Zingiber officinale)

Přidává se do mnoha omáček a polévek, do kari, k dušenému masu a drůbeži, do čatní a nakládaných potravin, rybích a sýrových pokrmů, k dušenému či pečenému ovoci, do dortů, nákypů a sušenek. Používá se při výrobě nápojů, svařených vín a sladkého chleba. 

Země původu: Nigeria

Asa foetida 

Použití: Mletá pryskyřice česneko-cibulové vůně, složení: Asa foetida, pískavice mletá

Popis: ASA FOETIDA Ločidlo čertovo lejno (Ferula assa-foetida) Používá se proti bolestem hlavy, zmírňuje příznaky hysterie a dalších nervových poruch, vegetativní neurózy a neurastenie. Používá se k léčbě popálenin a různých nehojících se ran, zvyšuje odolnost proti nachlazení a posiluje celkovou imunitu. Pryskyřice je používána také jako koření k ochucení pokrmů z ryb a mnohde chuťově nahrazuje česnek a cibuli. 

Země původu: Indie 


Bazalka drhnutá

Použití: Nejdůležitější bylina v kuchyni se sladce kořeněnou vůní a stopami hřebíčkové a anýzové esence

Popis: BAZALKA DRHNUTÁ (Ocimum spec.) Bazalka se podává spolu s rajčaty, přidává se do salátů, omáček a polévek, dále k rybám, mořským plodům, ale i k pečenému jehněčímu a telecímu masu. Dobře se kombinuje s kapary, pažitkou, česnekem, majoránkou, petrželí, mátou, rozmarýnem a tymiánem. 

Země původu: Egypt                                                

Cibule plátková bílá

Použití: Jedna z nejdůležitějších bylin, jejichž všechny části obsahují vonné silice

Popis: CIBULE PLÁTKOVÁ (Allium cepa) Používá se jako základ do omáček, gulášů, polévek. Cibule je výživná, dodává minerály, všeobecně stimuluje a podporuje činnost žláz. Je známá svými antibiotickými účinky. V lidovém léčitelství se smíchá rozetřená s cukrem či medem a užívá se k léčbě rýmy a kašle. 

Země původu: Indie


Citronová kůra mletá

Použití: Sušená kůra citronu (plodu citroníku limonového)

Popis: CITRONOVÁ KŮRA (Citrus limon)  Citronová kůra se používá k výrobě sladkého pečiva, kyseliny citronové, různých koncentrátů a džusů. Hodí se k dochucení pokrmů z ryb a darů moře, k úpravě drůbežího masa a přidává se do různých omáček a paštik. Slouží k aromatizování likerů a cukrářských výrobků.                               

Země původu: Španělsko

Česnek plátkový

Použití: Jedno z nejrozšířenějších koření světa, pro své nezaměnitelné aroma se používá po celém světě

Popis: Jako koření se využívá hlávka česneku (cibule složená z několika částí - stroužků). Výborně se hodí do pomazánek, salátů, pokrmů z masa a zeleniny, luštěnin, obilovin a hub, ochucují se jím bylinné octy a oleje.

Země původu: Čína                          

Fenykl mletý

Použití: Středomořské koření s jemnou fenyklovou vůní a slabě pryskyřičným podtónem

Popis: FENYKL CELÝ (Foeniculum vulgare) Fenyklem se dochucují pokrmy z drůbežího masa a ryb, polévky a omáčky, přidává se do chleba a slaného pečiva. Využívá se také v parfumérii, kosmetice a likérnictví.

Země původu: Egypt  


Hřebíček mletý

Použití: Mletý usušený aromatický plod hřebíčkovce vonného

Popis: HŘEBÍČEK CELÝ (Syzygium aromaticum) Oblíbené koření, které se přidává do směsí k dochucení svařených vín a punčů, do sladkých jídel a pikantních chuťovek, dezertů, sirupů a zavařenin. Je vhodný k úpravě rýže, zeleniny i masa. V Čechách se kombinuje se skořicí, v Holandsku se přidává do sýrů, v Anglii do jablečných koláčů a v Německu se přidává do některých druhů chleba. 

Země původu: Čína    

Chilli drcené bez semínek

Použití: Do všech ostrých pokrmů, omáček, gulášů, polévek, mletých mas a masových směsí.

Popis: CHILLI VLOČKY ČERVENÉ BEZ SEMEN JEMNĚ DRCENÉ (Capsicum frutescens). Drcené chilli se používá k přiostření mnoha druhů omáček, gulášů, polévek a ostatních pikantních pokrmů kuchyně celého světa. Už indiáni využívali chilli jako jako léčivo, které podporuje krevní oběh a působí antibakteriálně.

Země původu: Indie

Jalovec celý černý mletý

Použití: Neodmyslitelný plod k úpravě zvěřiny

Popis: JALOVEC MLETÝ (Juniperus communis fructus tot.) Plody jalovce jsou vhodné k přípravě jídel z divočiny a zvěřiny, k nakládání masa před uzením, k přípravě tmavých omáček. Také se používá k ochucování ginu a jiných alkoholických likérů, nebo ho přidávají do marinád pro nakládané hovězí a losí maso. Je dobrý s jablky, hovězím a vepřovým masem i husou. Dobře se kombinuje s bobkovým listem, kmínem, saturejkou a tymiánem.

Země původu: Pakistán 

Kardamom drcený

Použití: Zvýrazňuje sladkou i ostře pikantní chuť

Popis: KARDAMOM SEMÍNKA DRCENÁ 1-3mm (Elettaria cardamomum) Zvýrazňuje sladkou i ostře pikantní chuť, tvoří jednu z hlavních složek mnoha směsí, používá se do cukrovinek, sladkého pečiva, pudinků a zmrzlin (kulfi). Rozmělněnými tobolkami se ochucuje rýže, dušené a vařené pokrmy, hodí se do pečených jablek, mírně povařených hrušek a ovocných salátů. Je základem pro berbere, mleté kari, dals, masaly, pilafy, indický rýžový pudink (kheer) a zhug.

Země původu: Guatemala 

Kmín drcený

Použití: Bylina s nepostradatelnou typickou vůní

Popis: KMÍN DRCENÝ (Carum carvi)   

Používá se do brambor, zelí, hub, při přípravě vepřové pečeně, do omáček a polévek, k ochucení slaného pečiva a sýrů. Kmínová silice slouží k výrobě některých likérů (Kmínka). 

Země původu: Česká republika                             

Kmín římský mletý

Použití: Cumin je výrazně aromatická bylina

Popis: KMÍN ŘÍMSKÝ MLETÝ (Cuminum cyminumi) Používá se především v indické a mexické kuchyni skoro do všech pokrmů. Přidává se do zeleninových, luštěninových a rýžových pokrmů, ochutí dušená jídla a polévky. Používá se při nakládání zeleniny, uzenin a sýrů, vhodný i do zelí. 

Země původu: Indie    


Koriandr sušený list

Použití: Do omáček a dresingů, k drůbežímu nebo skopovému masu a do zeleninových jídel

Popis: KORIANDR SUŠENÝ LIST (Coriandrum sativum) 

Používá se v mexické, indické a thajské kuchyni do omáček, dresingů, na drůbeží a skopové maso. Jsou součástí mnoha kořenících směsí (GARAM MASALA, BERBERA, KARI - indický typ aj.). Je vhodný na drůbeží maso, ryby a mořské dary, do polévek a omáček, do luštěnin a na zeleninu. Využívá se v pekařském a likérnickém průmyslu. 

Země původu: Německo                                         

Libeček

Použití: Obohacuje chuť vepřového a hovězího masa

Popis: LIBEČEK (Levisticum officinale) 

Bohaté využití v kuchyni především v Německu a Francii, používá se do polévek a omáček, při úpravě masa, do vařených brambor a zeleninových salátů, na pizzu i do těstovin a do některých čajů. Je součástí různých bylinných koupelí.

Země původu: EU

Muškátový květ mletý

Použití: Krajkovitý obal - míšek (mletý), který obklopuje semeno

Popis: MUŠKÁTOVÝ KVĚT MLETÝ (Myristica fragranc) Muškátový květ se v kuchyni využívá méně než ořech, protože květ je velmi drahý. Oba se používají v malém množství k dochucování pečiva, ovocných dezertů, koláčů, pudinků, džemů, ale i do dušených pokrmů, vaječných a sýrových jídel, do nádivek, polévek a omáček, můžeme dochutit i pečené maso.    

Země původu: Indonésie                                          

Nové koření celé

Použití: Při nakládání, do vývaru a omáček

Popis: NOVÉ KOŘENÍ CELÉ (Pimenta dioica) Používá se při nakládání různých druhů potravin, do vývarů, polévek, marinád na ryby, korýše a jiné mořské dary, ale i na hovězí a zvěřinové maso, do omáček, zeleninových a rýžových pokrmů. Nové koření má široké využití v likérnictví (benediktinka či chartreuska) a kosmetice.

Země původu: Mexiko                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

Paprika klobásová

Použití: Do klobás, salámů, a ostatních uzenin

Popis: PAPRIKA SLADKÁ KLOBÁSOVÁ

(Capsicum anum) 

Mletá paprika dodává pokrmům nejen lahodnou chuť, ale i krásnou sytě červenou barvu. V maďarské kuchyni paprika představuje převládající koření, je základem gulášů, omáček, perkeltů, dodává chuť pokrmům z rýže, brambor a mnoha zeleninových jídel, ale i do vaječných pokrmů a studené kuchyně. Vhodná k rybám a darům moře. 

Země původu: Česká republika

Paprika uzená - sladká 

Použití: Paprika s uzeným aroma

Popis: PAPRIKA SLADKÁ UZENÁ ASTA 80 ŠPANĚLSKÁ (Capsicum anum)

Mletá paprika dodává pokrmům nejen lahodnou chuť, ale i krásnou sytě červenou barvu. V maďarské kuchyni paprika představuje převládající koření, je základem gulášů, omáček, perkeltů, dodává chuť pokrmům z rýže, brambor a mnoha zeleninových jídel, ale i do vaječných pokrmů a studené kuchyně. Vhodná k rybám a darům moře.

Země původu: Španělsko

                                                                                           


Pepř bílý celý

Použití: Jemnější a lahodnější než ostatní druhy pepře

Popis: PEPŘ BÍLÝ CELÝ (Piper nigrum)

Tento druh pepře je pálivý a ostrý, používá se do polévek, omáček, grilovanému, rožněnému a pečenému masu, do minutek, mletého masa a zvěřiny.


Země původu: Indonésie



Pepř černý mletý - premium

Použití: Jedno z nejpoužívanějších koření

Popis: PEPŘ ČERNÝ MLETÝ (Piper nigrum)
 Tento druh pepře je pálivý a ostrý, používá se do polévek, omáček, grilovanému, rožněnému a pečenému masu, do minutek, mletého masa a zvěřiny.

Země původu: Vietnam


Pepř zelený celý

Použití: Nezralé zelené bobule sušené za vysokých teplot

Popis: PEPŘ ZELENÝ CELÝ (Piper nigrum)

Zelený pepř je měkký a silně aromatický, proto se přidává do paštik, uzenin, marinád, dresingů, pomazánek, na steaky, bifteky, rožněné a pečené maso, do mletých mas a zeleninových pokrmů. Netradiční chuť vytváří ve sladkých pokrmech, např. jahody se zeleným pepřem nebo pepřová čokoláda. 

Země původu: Indonésie                                          

Petržel list exclusive

Použití: Sušená nať petržele zahradní z oblasti Litoměřicka

Popis: PETŽEL ZAHRADNÍ NAŤ (Petroselinum crispum)

V kuchyni má všestranné využití, přidává se do polévek a omáček, do pomazánek, bylinkových másel, na vařené a fritované přílohy jako dekorace, při výrobě studených mís, jednohubek a chlebíčků, do salátů a zeleninových pokrmů.

Země původu: Česká republika (oblast Bohušovic a Litoměřic)  



Rozmarýn celý

Použití: Listy dřevnaté trvalky k ochucení skopového a králičího masa.

Popis: ROZMARÝN LÉKAŘSKÝ (Rosmarinus officinalic)

Rozmarýn si zachovává svou vůni i po dlouhém vaření, využívá se k rybám a darům moře, výtečně ochutí dušené či pečené skopové, králičí a drůbeží maso, hodí se k dušené zelenině, bramborovým pokrmům, ale i k dochucení omáček a šťáv k rožněnému a grilovanému masu. Je součástí mnoha kořenících směsí (paela, gyros, kebab, barbecue aj.).

Země původu: Španělsko

Skořice celá zlomková

Použití: Lámaná na drobné úlomky, vhodná do punčů a svařených vín

Popis: SKOŘICE ZLOMKOVÁ (Cinnamomum cassia) 

V evropské kuchyni je skořice využívána především k dochucení a ovonění sladkých pokrmů, dortů a moučníků, používá se do svařených vín a punčů, přidává se do kompotů, kečupů a k dochucení tradiční rajské omáčky. V asijské kuchyni má mnohem širší využití, přidává se do mnoha kořenících směsí, ale i do luštěnin, obilovin a pokrmů ze zeleniny.

Země původu: Indonésie

Šafrán 0,25 g

Použití: Sušené blizny šafránu setého

Popis: ŠAFRÁN SETÝ (Crocus sativus)

V kuchyni se využívá do pokrmů jako paela, rizoto, do rybích polévek, k jehněčímu a drůbežímu masu. Barví pečivo, koláče apod. Je dobrý s mrkví, chřestem, houbami, pórkem, dýní, tykví a špenátem.

Země původu: Irán








Tymián mletý

Použití: Do tradiční české svíčkové

Popis: TYMIÁN OBECNÝ (Thymus vulgaris)

Tymián je základní bylinou evropských kuchyní, na rozdíl od ostatních bylinek vydrží dlouhé vaření. Používá se k přípravě zvěřiny a drůbeže, do nádivek, polévek a omáček (tradiční česká svíčková), v dušených pokrmech s kombinací piva a červeného vína, do paštik, klobás a mletých mas. 

Země původu: Polsko